Trafik Cezası, Harç ve Vergi Borcu Olanlar Dikkat: Zam Geldi Her Ay Üstüne Ekleniyor!

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), emlak vergisi, harç, idari para cezası, trafik cezası borcu olup da zamanında ödemeyenlere her ay için ayrı ayrı uygulanmak üzere %4.5 faiz işletilecek. Söz konusu oran 21 Mayıs’tan önce %3.5 olarak uygulanıyordu.

GECİKME ZAMMI ORANI YÜZDE 3,5’TAN 4,5’A ÇIKARILDI

10 bin lira vergi borcu olan bir mükellefin önceden 1 aylık gecikme için 350 lira faiz öderken, 21 Mayıs’tan itibaren bu rakam her 1 aylık gecikme için 450 liraya çıkacak. Eğer bu borç 12 ay boyunca ödenmezse, aylık eklenen faizlerle toplam maliyet (bileşik faiz) 1 yıl sonunda %69.58’e ulaşacak. Bu durumda, 10 bin liralık borç 16 bin 958 liraya yükselecek.

Karar, parasını mevduatta tutup vergi borcunu ödemeyi erteleyenleri yakından ilgilendiriyor. Gecikme cezalarının mevduatla eşitlenmesi, bakanlığın kamu alacaklarını tahsil etmeyi kolaylaştıracağını düşündürüyor.

TECİL FAİZ ORANLARI DEĞİŞTİ

Öte yandan Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Tahsilat Genel Tebliği ile tecil faiz oranları da değiştirildi. Tebliğle yıllık %36 olarak uygulanan olan tecil faizi oranı, %48 olarak belirlendi. 21 Mayıs’tan itibaren yapılacak müracaatlara dayanılarak tecil edilen amme alacaklarına yıllık %48 tecil faizi uygulanacak. Mükellefler vergi borçlarını ödeyemedikleri durumlarda 36 aya kadar taksitlendirme isteyebiliyorlar. Bu durumlarda tecil faizi uygulanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir